Телефоны приймальної:
(04571) 6-29-61
08600 м. Васильків, вул. Володимирська 25
Версія сайту
для слабозорих
» » Автоматичний перерахунок виплат і надбавки для силовиків: Чого чекати пенсіонерам з 1 квітня
25
квітня
2018

Автоматичний перерахунок виплат і надбавки для силовиків: Чого чекати пенсіонерам з 1 квітня

В Україні з осені минулого року проводять пенсійну реформу: деякі зміни відчули пенсіонери одразу, інші ж відтермінували на 2018 рік. Чи зміниться щось для пенсіонерів з 1 квітня? Звичайно, тим, хто працює, обіцяють перераховувати пенсію по-новому, пенсіонерам-силовикам — надбавки

Торік восени Верховна Рада затвердила законопроект, який дає старт  в Україні пенсійній реформі та має створити справедливу систему пенсійного страхування.

Деякі зміни, передбачені документом, відчули пенсіонери одразу. Наприклад, підвищення мінімальної пенсії до 1452 грн для тих, хто має достатньо страхового стажу. Втілення ж у реальність інших було перенесено на 2018 рік.

Так, з 1 січня змінилися:

1. Норми трудового стажу для виходу на пенсію за віком. Тепер у 60 років пенсію можуть отримувати ті громадяни, які мають 25 років страхового стажу. У 63 роки – ті, які мають від 15 до 25 років страхового стажу, а для 65 і старше потрібно лише 15 років стажу. До цього на пенсію за віком могли вийти в 60 років ті, хто мав тільки 15 років стажу.

2. Формула розрахунку пенсії для тих, хто на неї виходить. Якщо в 2017 році один рік страхового стажу брали за коефіцієнт 1,35%, то тепер його знижено до 1%. Так, якщо раніше, маючи 30 років стажу, можна було отримувати пенсію у розмірі 40,5% середнього заробітку, тепер з таким самим стажем пенсія буде 30%.

Крім того, було скасовано "особливі" пенсії для деяких пільгових категорій. Сюди належать депутати, судді, дипломати тощо – всіх їх переведено на єдину формулу розрахунку пенсій (співвідношення доходу і середньої зарплати). А ось люди, які не працюють і досягли загального пенсійного віку, однак не отримали права на пенсійну виплату, мають тепер "бонус" у вигляді можливості отримувати тимчасову соціальну допомогу від держави в період з 1 січня по 31 грудня 2020 року.

Автоматичний перерахунок пенсій

Перше і головне — з 1 квітня поточного року буде змінено порядок перерахунку пенсій пенсіонерам, які працюють. Згідно з ч. 4 ст. 42 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" його здійснюватимуть щорічно з цього дня автоматично.

Тобто, якщо раніше для перерахунку пенсії треба було звернутися до територіальних управлінь Пенсійного фонду з відповідною заявою, тепер у цьому немає потреби.

Як запевняють у Пенсійному фонді, перерахунок пенсій буде здійснено на найбільш вигідних умовах і тим громадянам, які на 1 березня року, в якому проводиться перерахунок, отримали на нього право.

Відповідно до закону таке право мають ті, хто отримують пенсію два роки і більше і при цьому продовжують працювати офіційно, тобто зі сплатою внесків до Пенсійного фонду, навіть якщо людина працювала не постійно, а з перервами.

Ті, хто отримують пенсію менше двох років і продовжують працювати, також мають право на перерахунок, проте в такому разі він буде здійснюватися автоматично не раніше ніж через 2 роки з дня виходу на пенсію.

При цьому обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що йде після дня її призначення чи попереднього перерахунку.

Сам перерахунок здійснюватимуть так:

1. Громадянам, які продовжували працювати два роки і більше після виходу на пенсію або її попереднього перерахунку, пенсії будуть переглядати або з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, або з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, яка була до виходу на пенсію.

2. Громадянам, які продовжували працювати менше двох років після виходу на пенсію, виплати будуть переглядати з урахуванням набутого стажу і заробітної плати, яка була до виходу на пенсію.

Різні моделі перерахунку пенсії передбачено для того, щоб після нього пенсіонер, який працює, отримав надбавку, а не втратив те, що вже має. Адже часто буває так, що після виходу на пенсію люди знаходять собі роботу менш оплачувану, відповідно, після перерахунку за першим принципом їхні пенсії можуть не тільки не збільшитися, а й зменшитися.

Новини за темою: Приватна старість: Чи є майбутнє у недержавних пенсійних фондів?

Багатьох зацікавить, а на скільки ж може збільшитися пенсія пенсіонера, який працює, після перерахунку. Однозначної відповіді на це запитання, на жаль, немає, оскільки все дуже індивідуально. Але, для прикладу, можемо розрахувати:

Наприклад, людина відпрацювала 40 років і вийшла на пенсію в 60 років з березня 2016 року, заробивши пенсію 3000 грн, після цього продовжувала працювати ще 2 роки, заробляючи щомісяця по 5000 грн. Коефіцієнт її стажу на момент перерахунку збільшився впродовж двох років з 0,4 (по 1% за кожен відпрацьований рік) до 0,42. При розрахунку пенсій у Пенсійному фонді наразі використовують середню зарплату 3764 грн, тому індивідуальний коефіцієнт (ІК), що залежить від сплачених страхових внесків та рівня зарплати, впродовж двох років дорівнює 5000:3764=1,328. Помноживши його на середню зарплату і додатковий стаж (0,02), отримуємо надбавку до пенсії у 100 грн.

Перераховані та збільшені пенсії для силовиків

Також з 1 квітня, як очікують, Пенсійний фонд почне основні виплати перерахованих і збільшених пенсій за січень-квітень для пенсіонерів силових структур.

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, мають отримати надбавку 536 тис. осіб з близько 600 тис. пенсіонерів — силовиків країни. Решта вийшли на пенсію 3 роки тому і раніше, отже, для них перерахунку не буде.

Зокрема, перерахунок пенсії здійснюють з урахуванням окладу за посадою, військового або спецзвання (МВС, СБУ), надбавки за вислугу років за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу — Міноборони, МВС та інших. Самим пенсіонерам окремо звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.

"З 1 січня 2018 року додадуть у середньому по 1500 грн/міс., з 1 січня 2019 і 2020 років — ще по 750 грн. Враховуючи, що на 1 січня 2018 року середня пенсія — 2898 грн, упродовж двох років пенсії зростуть майже вдвічі", - уточнив Рева.

Новини за темою: Військові пенсіонери почнуть отримувати підвищені пенсії вже з середини березня, - Кабмін

Як відзвітували в Пенсійному фонді, станом на 21 березня перераховані та збільшені пенсії вже отримали 15,3 тис. пенсіонерів силових структур на суму понад 62 млн грн. До кінця березня відомство планує здійснити виплату ще щонайменше 20 тис. перерахованих пенсій.

До речі, підвищення мінімальної пенсії у квітні не передбачено, його можна чекати ближче до липня.